Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada Safir Soru Cevap butonu kullanılarak oluşturulmuş örnek bir soru cevap sayfası görmektesiniz.

Makinanın fişini taktım ve açma kapama düğmesi açtım. Ama makinaya enerji gelmedi. Ne yapmalıyım?

Muhtemel Sebep ve Çözümü 1
Acil stop butonu basılı olabilir. Bu buton CE standartları gereği tüm enerjiyi sistemden keser. Eğer basılı durumdaysa sağa doğru çevirerek butonun serbest kalmasını sağlayınız.
Muhtemel Sebep ve Çözümü 2
Makinaya gelen elektrik bağlantısı doğru yapılmamış ya da elektrik hattınız doğru yapılandırılmamış olabilir. Fazlardan birinin düşük gelmesi ya da gelmemesi bu tür bir soruna sebep olabilir. Elektrik hattınızı kontrol ettiriniz. Makinayı taktığınız prizin 380V ve 3 faz sağladığına emin olunuz.

Pedala bastığımda makina bir kez çalışıyor ve yarıda kalarak duruyor. Sonra da tekrar çalışmıyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü
Trifaze olarak çalışan tüm motorlar ters yöne dönebilme ihtimaline sahiptir. Motorun dönüş yönünün, kullanma kılavuzunda anlatıldığı şekilde ok yönünde olup olmadığını kontrol ediniz. (Bkz: 8.3) Eğer terse dönüyorsa makinanın fişini çıkarıp kablosundaki 3 fazdan herhangi ikisinin yerlerini değiştirerek tekrar bağlayınız. (Bkz: 7.4) İşlem doğru yapıldığı takdirde makinanın doğru yöne döndüğünü ve çalıştığını göreceksiniz.

Motorun hangi yöne döndüğünü bilemiyorum, çünkü pedala bastığımda makina çalışmıyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü
Motorun hangi yöne döndüğünü tespit etmek için de makinanın çalışması gereklidir. Eğer makinaya enerji geldiğinden eminseniz makina tam turu tamamlamamış, yani eksen yarıda kalmış olabilir. Bunu da en basit şekilde malzemeleri çenelere taşıyan sürgülerin konumundan anlayabilirsiniz. Sürgüler tam olarak yerine gelmemiş ve geride kalmışsa makina çalışmaz. Makinayı eksene getirmek için ana motorun arkasında yer alan volantı elle çevirmeniz yeterlidir. Çevirdiğinizde sürgülerin de doğru konuma geldiğini göreceksiniz.

Makina pedala bastığımda çalışıyor ama kanallara malzeme gelmiyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü 1
Makinada, haznelere konulan malzemelerin kanallara dizilmesi için tasları döndüren ayrı bir DC motor yer almaktadır. Bu DC motoru açıp kapayan 1-0-2 butonun açık olup olmadığını kontrol ediniz. (Bkz: 8.4) Butonu 2 konumuna çevirerek motorun ilk etapta sürekli çalışmasını sağlayınız.
Muhtemel Sebep ve Çözümü 2
DC Motordan taslara dönüş aktarımını sağlayan kayışlar esnemiş, yerinden çıkmış ya da doğru takılmamış olabilir. Kayışları kontrol ederek aktarımın doğru şekilde olduğundan emin olunuz.
Muhtemel Sebep ve Çözümü 3
Kanal yerine tam oturtulmamış olabilir. Kanal doğru şekilde bağlanmazsa malzemeyi almayabilir. Kanalı yerinden çıkarıp, yerine tam olarak oturtarak tekrar bağlayınız.

Makina sorunsuz çalışırken birdenbire durdu ve pedal basmıyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü 1
Makina üstüste basılmasını önlemek, kalıpların ve dolayısıyla baskı yapılan kumaşın zarar görmesini engellemek amacıyla bazı sensörlerle donatılmıştır. Haznelere malzeme boşaltırken bozuk bir malzeme, standart dışı bir malzeme ya da yabancı bir cisim girmiş olabilir. Bu da çalışma sırasında malzemenin kanallardan, sürgü yataklarından veya çenelerden geçemeyip sıkışmasına neden olur.
Muhtemel Sebep ve Çözümü 2
Sürgü yataklarında bir sıkışma varsa makinanın sol tarafında bulunan manuel sürgü kolunu çekerek alt ya da üst yatakların içinde sıkışan malzemeleri temizleyiniz. Kolu bıraktıktan sonra sürgülerin yerine gelip gelmediğini gözlemleyiniz. Eğer sağ tarafta bulunan sensörün ışığı yanıyorsa sürgüler doğru konuma gelmiştir. (Bkz: 9.2)
Muhtemel Sebep ve Çözümü 3
Eğer kanal akışlarında sorun varsa ve malzemeler kanaldan akmıyorsa, hangi kanalda sorun varsa o kanalı çıkarınız. Kanalın içindeki malzemeleri boşaltarak bozuk malzeme varsa ayırınız. Sonra kanalı tekrar yerine bağlayınız.  Sorun düzelmezse servisi arayınız. Kanalları eğe, tornavida vb. cisimlerle tahrip etmekten kaçınınız. Bu şekilde hasar verilmiş parçalardan firmamız sorumlu değildir.
Muhtemel Sebep ve Çözümü 4
Makinada el kazalarını önlemek amacıyla açılır kapanır bir mekanik el koruma kapağı bulunmaktadır. Çenelerden malzemeyi elle almak, manuel kolu çekerek sürgüleri elle hareket ettirmek gibi amaçlarla bu kapak menteşeli olup açılabilir. Bu kapak açık olduğunda önlem amaçlı olarak makina çalışmaz. Kapağın kapalı ve yerinde olduğundan emin olarak tekrar çalışınız.

Sensörlerden birinin ışığı yanmıyor. Makinaya enerji geliyor ama çalışmıyor (pedal basmıyor).

Muhtemel Sebep ve Çözümü
Makina 3 adet sensör ve bununla birlikte birçok elektronik elemanla donatılmıştır. Bunların herhangi birisinin çalışmaması makinanın çalışmamasına sebep olur. Hangi elemanın ya da sensörün çalışıp çalışmadığını elektrik panosunun içinde yer alan elektronik kart üzerindeki led ışıklardan gözlemleyebilirsiniz. Hangi ledlerin hangi sensörleri ve elemanları gösterdiğini elektrik şemasından inceleyebilirsiniz.

Makina, alt ya da üst malzemeyi yataklara çift alıyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü
Makinanın herhangi bir ayarıyla oynanmadığı veya kullanılan malzeme standarttan farklı olarak değiştirilmediği sürece böyle bir olasılık çok düşüktür. Çünkü makinada malzemelerin birden fazla alınmasını önleyecek tırnak adını verdiğimiz mekanizmalar mevcuttur. Bu tırnakları çalıştıran yaylar uzun zamanlı kullanımda görevini yitirmiş olabilir. Bu tırnakları elle kontrol edip, yayların tırnakları çalıştırıp çalıştırmadığından emin olunuz. Eğer böyle bir sorun varsa yedek yay isteyerek değiştiriniz.

Makina baskıyı az / fazla yapıyor. Kumaşı / deriyi bozuyor.

Muhtemel Sebep ve Çözümü
Makinanın baskı ayarı doğru olmayabilir. Kullanım kılavuzunda 13.kısımda anlatıldı gibi baskı ayarını yapınız. Eğer sorun devam ederse teknik servisi arayınız.